У світлиці вечорниці…

«Ой, Андрію, Андрію, даруй нам надію!» - гучно лунало у Вознесенському ліцеї «Інсайт» з вуст  дівчат , учасниць українських вечорниць на Андрія.

Пройшло це святкове календарно-обрядове дійство у Вознесенському ліцеї «Інсайт», 16 грудня 2016 року. Організаторами та учасниками вечорниць стали вчителі української мови та літератури Крахмаленко І.В. та Грижимайло О.М. та одинадцятикласники.

Ведучими вечорниць були Скрипник Катерина та Кожухаренко Сергій ,які на початку свята розповіли гостям про славну історію свята та необхідність збереження народних традицій, звичаїв та обрядів.

 Завітали вечорниці до господи славної сім’ї, де  дбайлива господиня Тернікова Роксолана  та чемний господар Баланчук Владислав, а також їх доньки Юдова Діана та Корнюшина Лілія радо зустрічали молодь. Як і годиться, першими до оселі завітали дівчата Бугаєць Дар’я, Ковальчук Діана, Пугач Надія, Пушкіна Катерина, Соболевська Ангеліна, Ольхова анастасія, Шевеньонова Діана, Голтей Катерина, Домчинська Анна,  Комашко Катерина, Волошина Олександра, Ковпак Юлія, Петренко Анна  із дзвінкими піснями, танцями та жартами. Очікуючи парубків-односельців, вони взялися до приготування та випікання головного атрибуту свята - калити, символу Сонця, щастя, достатку, добробуту та надії. Усім процесом керувала досвідчена господиня. До хати завітала сусідка – циганка Воробйова Дар’я,яка повідала стародавні обряди гадання, поворожила дівчатам, зацікавила народними загадками та приказками.

Через деякий час в оселю прийшли хлопці Соколов Олег, Дяба Кирило, Калашніков Гліб, Білий Дмитро. Вони переодягались у дівочий одяг, аби  безперешкодно зайти в хату, але виказали себе недолугими рухами в танцях та  у піснях, що виконували аж ніяк не по – дівчачому. Розкривши обман, господиня вигнала їх з дому. Та не встигли дівчата  проспівати пісні, як прийшли парубки та привели із собою друзів:  Ніколаєва Андрія, Баранова Олега, Кучмія Дмитра, Суботника Олександра. Парубки попросили калачі з маком, пироги, та вареники. Обіцяли не бешкетувати та гуляти мирно й славно. Жартами була пересипана мова парубків. Веселими переспівами, іграми, хватанням калити та танцями продовжились вечорниці.

Багато гарних українських пісень пролунало на святі. Хлопцям смакувала калита, а дівчата показали себе справжніми господинями. Усім до вподоби прийшлися калита, вареники та пиріжки, якими щедро пригощали присутніх, а приготовані вони були дбайливими руками наших учениць. Після захоплюючого дійства вся дружна ліцейна родина та запрошені гості їли вареники та співали народні пісні. Красу свята підкреслювали яскраві вишиванки, у які були одягнені всі присутні.

Насамкінець учасники дійства разом з глядачами урочисто виконали пісню «Як у нас на Україні».

 - Ми організували вечорниці з метою підтримки та поширення народних традицій, адже свято Андрія — це веселий настрій, давні звичаї та магічні дійства, що вселяють у людей віру в найкраще, - поділилася враженнями Ольга Миколаївна Грижимайло.

 Відчути атмосферу свята в українських традиціях можна було, лише побувавши на таких вечорницях — по-домашньому милих, по-козацьких галасливих, по-українськи — щедрих.

 Милованова Діана, голова Прес – центру ліцею «Інсайт»